ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 1114352
*
nr 111 4352
Pigtittare
nyrokoko, H68
Utrop:
100 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 januari 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/1 23:25:58
1
150 kr
13/1 16:31:27
2
150 kr
13/1 16:32:02
2
200 kr
14/1 11:38:09
3
250 kr
14/1 13:53:24
2
ledande budet*
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel nyrokoko pigtittare rakspegel spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51
*
Pigtittare
nr 111 4352
Pigtittare
nyrokoko, H68
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 14 januari 2002 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 11/1 23:25:58 | 1 | 150 kr |
| 13/1 16:31:27 | 2 | 150 kr |
| 13/1 16:32:02 | 2 | 200 kr |
| 14/1 11:38:09 | 3 | 250 kr |
| 14/1 13:53:24 | 2 | ledande budet* |
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel nyrokoko pigtittare rakspegel spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07 -
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51



